Przejdź do treści

Co to jest BARF i dlaczego warto wybrać ten rodzaj diety dla naszego czworonoga?

BARF to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food lub Bones and Raw Food i oznacza odpowiednio: Biologiczne Odpowiednie Surowe Jedzenie albo Kości i Surowe Jedzenie. Z uwagi na to, iż obecnie kości nie są podstawą diety BARF skłaniamy się ku pierwszemu rozwinięciu skrótu. BARF został stworzony przez australijskiego lekarza weterynarii i dietetyka zwierzęcego Iana Billinghursta.

Na przestrzeni lat dieta barf ta przeszła pewne modyfikacje i w obecnej formie uważamy ją za najzdrowszą dietę zarówno dla psów jak i kotów. Należy jednak pamiętać o tym, że źle skomponowany BARF może zaszkodzić. Dlatego prawidłowa dieta wymaga od nas pewnej wiedzy i wyliczeń. Jeśli odpowiednio wyliczymy dawki pokarmowe to BARF będzie idealnym rozwiązaniem. Jest to wyjątkowo łatwo strawna, świeża i najmniej przetworzona dieta. 

Sprawdź: Dieta barf dla psów

Co to jest BARF?

BARF to dieta, która ma zapewnić naszemu psu czy kotu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie nie zawierając zbędnych i nic niewnoszących do diety zapychaczy. Składa się głównie z mięsa, podrobów, mięsnych kości i suplementów. W przypadku psów BARF uwzględnia dodatek węglowodanów w postaci warzyw lub owoców. W przypadku kotów niezwykle ważnym elementem mieszanek jest woda, ponieważ koty jako zwierzęta pustynne bardzo rzadko odczuwają pragnienie, a wodę czerpią głównie z pożywienia.

W trosce o prawidłowe funkcjonalnie ich nerek dodatek wody do mieszanek BARFowych jest niezbędny. Ze względu na formę naszych mieszanek zrezygnowaliśmy z kości na rzecz odpowiednich suplementów. Dzięki temu nasza dieta odpowiednia jest również dla tych zwierząt, które mają problemy z prawidłowym gryzieniem kości czy jedzą zbyt łapczywie. 

Sprawdź: Dieta barf dla kotów

Co to jest BARF Food?

Zarówno pies jak i kot to zwierzęta mięsożerne. Świadczy o tym m.in. budowa szczęki, kły, krótki przewód pokarmowy oraz krótki czas trawienia pokarmów, niskie pH soków żołądkowych oraz brak alfa – amylazy ślinowej. O ile pies powoli skłania się ku wszystkożerności i do jego diety warto włączyć dodatek warzyw czy owoców o tyle kot to ścisły mięsożerca, dlatego w jego diecie skupiliśmy się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby). Należy jednak pamiętać, że pomimo, iż zarówno pies jak i kot to zwierzęta mięsożerne to ich organizmy różnią się, dlatego też różne będą ich diety. Ze względu na różnice między tymi zwierzętami nie zalecamy stałego podawania posiłków przeznaczonych dla psów kotom i odwrotnie.

W naturze pies i kot nie zjadają suchej karmy. Żywią się wyłącznie tym co upolują. BARF jest odzwierciedleniem naturalnej diety. Chcemy karmić nasze zwierzęta tym co jest najbliższe ich naturze. Jednak z uwagi na to, że naszym zadaniem jest chęć zapewnienia nie tylko naturalnej, ale i optymalnej diety nie zdajemy się wyłącznie na naturę. Pamiętamy o tym, że mięso to nie „cała ofiara” wobec czego, aby zniwelować niedobory w diecie wszystkie nasze mieszanki są suplementowane. 

Co to jest BARF?

W przeciwieństwie do suchej karmy BARF ma bardzo wysoką wilgotność – około 75%, podczas gdy sucha karma to zaledwie 8-12%. Samo karmienie psa czy kota dietą surową już jest bardzo dobrą profilaktyką przeciw chorobom układu pokarmowego oraz moczowego. Ponadto, pomimo dość rozpowszechnionego mitu o tym, że sucha karma czyści zęby, to właśnie BARF pozwala najlepiej dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia. Po pierwsze BARF w porównaniu do suchej karmy zawiera znacznie mniej węglowodanów (koci BARF nie zawiera węglowodanów w ogóle) dzięki czemu resztki pożywiania, które mogą zostać w szczelinach międzyzębowych nie będą stanowiły tak idealnej pożywki dla bakterii, jak ma to miejsce w przypadku karm wysokowęglowodanowych. Surowe mięso nie zostawia też nalotu na zębach, co niestety jest bardzo częste w przypadku karm suchych. Brak zbędnych dodatków technologicznych powoduje, że BARF jest wspaniałą alternatywą dla zwierząt o wyjątkowo wrażliwych układach pokarmowych, zwierząt skłonnych do alergii czy nietolerancji.

Należy również pamiętać, że w dobie wszechobecnej wysoce przetworzonej żywności to właśnie BARF stanowi wspaniałą, zdrową alternatywę. Coraz więcej ludzi dba o to co ląduje na ich talerzach, nieobojętne jest im również to co jedzą ich zwierzęta. Nikt z nas nie chciałby się na co dzień żywić wyłącznie wysoko przetworzoną żywnością, i coraz mniej ludzi chce karmić tak swoje zwierzęta. Każdy kot czy pies zasługuje na prawdziwe jedzenie, a takim bezsprzecznie jest BARF.

Dla nas najważniejsza w BARFie jest jakość. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli zwierząt stworzyliśmy diety, które nie tylko są w pełni zbilansowane i zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze, ale także stworzone zostały z produktów najwyższej jakości. Wszystkie składniki są jakości human grade. Oznacza to, że każda z mieszanek nadaje się do spożycia przez człowieka. W produkcji naszych diet nie używamy surowców paszowych ani mięs dla psów, nie używamy również odpadów przemysłu mięsnego. W układaniu naszych diet nie idziemy na żadne kompromisy. Ma być zdrowo i smacznie. 

Co to jest BARF?

BARF to dieta, która niesie ze sobą ogromną ilość plusów. Przechodząc na ten rodzaj żywienia właściciele zwierząt bardzo szybko obserwują poprawę jakości okrywy włosowej. Zauważalna jest też poprawa sylwetki zwierząt. W obecnych czasach niestety prawie 60% psów ma nadwagę. Otyłość dotyczy również kotów domowych. Na BARFie zdecydowanie łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała zwierzęcia oraz zbudować odpowiednią muskulaturę. Prawidłowa masa ciała jest niezwykle ważna, a nadwaga i otyłość mogą prowadzić do różnorakich chorób, dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Również koty domowe, które nie muszą polować i ich aktywność jest znacznie niższa niż ich dzikich krewnych, zyskują piękne sylwetki na naturalnej diecie.

Kolejnym plusem BARFa jest poprawa świeżości oddechu i zapachu psa czy kota. Surowe mięso ma mniejsze skłonności do zalegania w szczelinach międzyzębowych co przyczynia się do poprawy higieny jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach pomagają również niwelować algi (Ascophyllum nodosum), które dodajemy do naszych mieszanek. Przeciwdziałają też one osadzaniu się płytki bakteryjnej.  Zwierzęta na BARFie są przeważnie psychicznie spokojniejsze, co jednak nie oznacza, że mają mniej energii. Wręcz przeciwnie. BARFne psy i koty chętniej się bawią, trenują. Ogromnym, a często pomijanym plusem surowej diety są zbite i mniejsze objętościowo stolce, które łatwiej sprzątnąć. Świadczy to przede wszystkim o tym, że dieta ta charakteryzuje się wysoką strawnością. Ogólna poprawa kondycji psa czy kota wpływa korzystnie również na odporność zwierzęcia. 

Co to jest BARF?

Do każdej naszej mieszanki BARF podchodzimy indywidualnie. Inaczej będzie suplementowana mieszanka na bazie kurczaka, a inaczej na bazie wołowiny. Poszczególne mięsa różnią się między sobą, dlatego w naszych dietach nie używamy suplementów typu  „multiwitamina” (kilka suplementów w jednym), a suplementujemy je w zależności od potrzeb. Mieszanki BARF, które tworzymy dedykowane są psom i kotom, które nie mają problemów zdrowotnych.

W przypadku zwierząt chorych zalecamy konsultację z dietetykiem lub lekarzem weterynarii specjalizującym się w dietach surowych w celu zasięgnięcia informacji czy dana mieszanka i użyte w niej suplementy będą odpowiednia dla naszego zwierzęcia.
Nasze diety są w pełni zbilansowane, oznacza to, że nie wymagają dodatkowej suplementacji i mogą stanowić podstawę diety naszych zwierząt

Jednocześnie nie polecamy mieszania diet surowych z innymi rodzajami diet, w szczególności z suchą karmą. Może to doprowadzić do problemów trawiennych zwierząt oraz zaburzyć bilans składników odżywczych.