Przejdź do treści

Co to jest BARF?

BARF to Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie. Dieta, która ma odwzorować to co zwierzę jadłoby w naturze. Więcej informacji na ten tematu w zakładce CO TO JEST BARF.

Skoro BARF to dieta naturalna to po co w niej suplementy?

Mięso, które kupujemy w sklepach różni się od tego co zwierzęta jadłyby na wolności. Nasze posiłki komponujemy tak, aby najlepiej odwzorować naturalne pożywienie. Suplementy uzupełniają ewentualne niedobory i razem z mięsem i podrobami stanowią w pełni zbilansowany odpowiednik naturalnego pożywienia dzikich psowatych i kotowatych. 

Czy dieta BARF nadaje się dla każdego psa/ kota?

BARF może być stosowany przy wszystkich kotach i psach. W przypadku zwierząt chorych zaleca się pewne modyfikacje, by jak najlepiej dopasować posiłek do wyników badań zwierząt. W przypadku zwierząt z problemami trzustkowymi czy patologicznie obniżoną odpornością zalecamy gotowany odpowiednik diety BARF.

Mój pies/ kot jest chory, czy może on jeść Waszą dietę?

Nasze diety tworzone są dla zwierząt zdrowych. Część jednostek chorobowych wymaga modyfikacji w diecie lub dodatkowej suplementacji. W celu upewnienia się czy nasza dieta będzie odpowiednia dla Waszego psa czy kota zalecamy konsultację z dietetykiem lub lekarzem weterynarii specjalizującym się w dietach surowych. 

Jak obliczyć porcję dla naszego kota/ psa?

Dla kota przyjmuje się około 25 gramów mięsa na kilogram masy ciała, co w przeliczeniu na mieszankę daje około …(tu wkleimy to co nam wyjdzie z naszych przepisów). Dla psa przyjmujemy:

  • 2-3 % masy ciała, dla psów średniej wielkości.
  • 1-2% masy ciała dla psów olbrzymich i molosów
  • 3-8% masy ciała dla psów małych i miniaturowych.

Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidulanie i dokładną ilość pożywiania dopasować do jego zapotrzebowania, aktywności oraz sylwetki. 

Czy mogę mieszać suchą karmę z dietą BARF?

Nie polecamy takiego sposobu żywienia. Po pierwsze ciężej będzie taką dietę zbilansować. Po drugie mieszanie pokarmów często kończy się problemami ze strony układu pokarmowego. Rekomendujemy wybór jednego sposobu żywienia.

Czy mój pies/kot mimo karmienia dietą BARF musi dostawać suchą karmę, żeby czyścić zęby?

Nie.  Sucha karma nie czyści zębów, wręcz przeciwnie. Sucha karma i osad z niej zalega między zębami i jest doskonałą pożywką do rozwoju bakterii.  Sucha karma jest na tyle krucha, że pies czy kot bez problemu ją rozgryzie i efektu mechanicznego ścierania płytki nazębnej nie będzie.  Kot czy pies jedząc mięsne kości czy większe kawałki mięsa będzie masował dziąsła, ćwiczy mięsnie szczęki i żuchwy i przy okazji ścierał płytkę nazębną. 

Czy podając surowe mięso mój kot/pies zrobi się agresywny?

Nie! W surowym mięsnie znajduje się aminokwas – tryptofan, który w czasie trawienia jest przekształcany do serotoniny czyli tzw. hormonu szczęścia. Trypotafan jest najczęstszym składnikiem suplementów dla zwierząt typu calm, które mają działanie uspakajające czy wyciszające.  Karmiąc surowym mięsem dostarczamy naszym pupilom spore dawki tryptofanu, który w żaden sposób nie wzmaga zachowań agresywnych

Mój kot od czasu jak je BARFa przestał pić wodę, czy to normalne?

Tak. Koty większość wody czerpią z pożywienia i niechętnie same z siebie piją wodę.  Karmiąc dietą BARF, która ma wilgotność na poziomie ponad 80%  jesteśmy w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie kota na wodę dlatego w wielu przypadkach koty przy zmianie diety przestają pić wodę z miski. Jednak nie oznacza to, że możemy tą miskę kotu zabrać.  Zwierzęta powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody. 

Ratunku! Mój kot na diecie barf ma zatwardzenia.

Zmieniając dietę na barfa można zaobserwować, że kot zdecydowanie rzadziej się wypróżnia.  Jest to całkowicie normalne zjawisko. Dieta barf jest dietą wysokostrawną, pozbawioną zbędnych zapychaczy co przekłada się na ilość zbędnych produktów przemiany materii.  Jeśli kupy mają odpowiednią konsystencję, kot nie ma trudności z wydalaniem ale kupa pojawia się raz na 3 nawet 4 dni to nie mamy powodu do zmartwień. 

Kiedy można kociętom zacząć podawać BARF?

Tak naprawdę dietę BARF można zacząć podawać od momentu kiedy kociak ma zęby i już je samodzielnie.  Jest to najlepszy moment na naukę i przyzwyczajanie maluchów do surowej diety. 

Dlaczego w waszych mieszankach nie ma wieprzowiny?

Z uwagi na wirusa Aujeszkyego wieprzowina jest dość kontrowersyjnym mięsem i każdy właściciel powinien indywidualnie ocenić czy chce podawać to mięso swoim zwierzętom czy nie. Układając nasze mieszanki sięgaliśmy wyłącznie po takie mięsa, które każdy może podać bez obaw swoim zwierzętom, bez względu na to czy uważa wyżej wymienionego wirusa za realne zagrożenie czy też nie.